ecosav-M1 NEDİR ?

- ecosav-M1, Tarım Bakanlığı'ndan ruhsatlı bir bitki koruma ürünü, elektrikli ışık tuzağıdır.

- Kültür mantarlarını, en büyük tehlikesi olan mantar sineklerine karşı korur.

- Kültür mantarlarının sineklere karşı kimyasal ilaç kullanılmasına gerek kalmadan üretilmesini sağlar.

- ecosav-M1 eşliğinde yapılan kültür mantarı üretimlerinde iyi tarım sertifikası alınabilir.

- ecosav-M1, mantara zarar veren sineklerin en küçüğünden (0.5-0.6mm) en büyüğüne (2.8-3.5 mm) kadar her ebattaki sinekleri yakalar.

- ecosav-M1 kullanılan kültür mantarı yetiştirme odalarında, kompostun odaya girmesinden itibaren çıkan sineklerin yakalanması sayesinde, sinek popülasyonu artamaz ve mantarlar sineksiz bir ortamda yetişir.

- ecosav-M1 kullanılan kültür mantarı yetiştirme odalarında, tuzak ile yakalanan sineklerin üremek için yumurta bırakamaması nedeniyle, yumurtadan çıkacak larvaların oluşmaması sayesinde, miseller larvalar tarafından yenmekten kurtulur, böylece %30'a kadar verim artışı sağlanır.

- ecosav-M1 kullanılan kültür mantarı yetiştirme odalarında, kompost ve örtü toprağı ile mantarhaneye gelen hastalıklar sineksiz ortamda oluştukları için lokal kalır, tüm mantarhaneye yayılmaz. Böylece lekesiz temiz mantar üretilmesi sağlanmış olur.

- ecosav-M1 ile sineklere karşı kimyasal ilaç kullanılmasına gerek kalmaması sayesinde; hem üretici ilaç uygulaması yapmadığı için, hem de tüketici ilaçlı mantarı yemediği için kimyasal ilaçların oluşturacağı sağlık problemlerinden korunmaktadır.

     ÖNEMLİ - MUTLAKA OKUNMALIDIR !

Mantar sinekleri, sinek mücadelesinde kullanılan kimyasal ilaçlara direnç kazandıkları için genellikle ilaç etkisi ile ölmüyor, fakat uyuşuyorlar. Uyuşan mantar sinekleri uçmakta zorlandığı için yaşamlarını örtü toprağı ve kompost üzerinde gezinerek sürdürmekte ve orada çiftleşerek yumurta bırakmaya ve larva çıkışına sebep olmaktadırlar (üremeye devam etmektedirler). Hem çıkan larvalar miselleri yiyerek beslenmekte hem de kimyasal ilaçlar yakarak misellere zarar vermektedirler. Böylece mantarhanenin verimini düşürmektedirler.

Sineklerin uyuşmadan serbestçe uçarak cihazımızın sinekleri cezbeden ışığına gidip yakalanabilmeleri için cihazımızın kullanıldığı mantarhanelerde kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Sinekleri toplayan cihazımızın sayesinde sinek popülasyonu kırıldığı için hem mantarhanelerde çıkabilecek hastalıklar sinekler vasıtasıyla yayılmayıp çıktığı yerde lokal kaldığından, üretilen mantarların kalitesi iyileşmekte, hem de sineklerin larvaları miselleri yiyemediği ve kimyasal ilaçlar da miselleri yakamadığı için verimde ciddi artış sağlanmaktadır.

TASARIM SÜRECİ

ecosav-M1 ürününün ilk tasarım çalışmaları bir yerel üreticinin talebine cevap vermek amacıyla, Antalya’da, Kekova Enerji Tarım Ltd. Şti. tarafından başlatılmıştır.

Bu üründe, kültür mantarlarına zarar veren mantar sinekleriyle (Phoridae, Sciaridae, Cecidomyiidae, Scatopsidae) mücadele hedeflenmiştir.

ecosav-M1 ürünü; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bikti Koruma Bölüm Başkanı Sn. Prof. Dr. Fedai ERLER danışmanlığında, Akdeniz Üniversitesi Teknokent’inde KOSGEB destekli Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilerek bugünkü halini almıştır.

 

Bugün geldiği noktada, Tarım Bakanlığı’ndan ruhsatı alınmış ve  uluslararası patenti (PCT) tamalanma sürecinde olan ürün,  0.5mm küçüklüğündeki mantar sineklerinden başlamak üzere tüm mantar sineklerine karşı başarı sağlamış olup, yapılan denemelerde üretilen kültür mantarlarının kalitesinde yüksek oranda iyileşme ve mahsül miktarında %30'a kadar verim artışı sağladığı gözlemlenmiştir. 

Antalya'da yapılan dünyanın en büyük örtü altı tarım fuarı olan 2019 Growtech EURASIA Tarım Fuarında ''Bitki Besleme ve Koruma'' kategorisinde  Tarım İnovasyon Ödülüne layık görülmüştür.